Akcja tanich sterylizacji- Podsumowanie

Kaliskie Stowarzyszenie Pomocy Dla Zwierząt Help Animals, współdziałając z kilkoma lecznicami weterynaryjnymi z terenu miasta, zorganizowało drugą Akcję Tanich Sterylizacji.
Tegoroczna akcja (7-12 luty) cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale również okolicznych wsi. Przyciągnęła do czterech gabinetów weterynaryjnych opiekunów 194 czworonożnych pacjentów. Liczba wykonanych zabiegów uświadamia nam, jak potrzebne są w naszym mieście takie działania, a z drugiej strony, jak wiele jeszcze pozostaje do zrobienia w celu zmiany świadomości właścicieli zwierząt.

 

 

Obraz_972_article

 

 

Ciągle jeszcze pokutują mity na temat sterylizacji lub zwyczajna ignorancja. Najbardziej oporni na wprowadzenie zmian w podejściu do sterylizacji są ciągle mieszkańcy wsi. Widać pewien postęp, ale nadal tereny wiejskie są inkubatorem niechcianych psów i kotów. Czworonogów jest tyle, że nie szanuje się ich życia ani zdrowia i chociaż są wyjątki, jednak stanowią zdecydowaną mniejszość. Kolejnym problemem w walce z bezdomnością i niekontrolowanym przyrostem populacji psów i kotów są nielegalne hodowle, targowiska i portale internetowe, gdzie bez nadzoru i pozwoleń sprzedaje się tysiące czworonogów różnych ras oraz ich miksów. Konieczna jest zatem zmiana przepisów i procedur prawnych, które uniemożliwiłyby rozmnażanie zwierząt na tak szeroką jak dotąd skalę.
Dzięki tanim sterylizacjom kolejne suczki i kotki nie urodzą niechcianych zwierząt,
a te w schroniskach, będą miały większe szanse na adopcje.


Naszą akcją wpisujemy się w Ogólnopolską Akcję Sterylizacji, która rozpoczyna się w marcu,  a towarzyszy jej hasło: NIE ROZMNAŻAJ! NIE PORZUCAJ!


Dziękujemy serdecznie lekarzom weterynarii: Michałowi Palczewskiemu, Piotrowi Lisiakowi, Sławomirowi Witczakowi, Danielowi Kiljańskiemu, Jackowi Ignorowi i Tomaszowi Nowakowi za pomoc i zaangażowanie w organizacji Akcji Tanich Sterylizacji.

Jak wspomniałam powyżej, w tegorocznej akcji w Kaliszu poddano zabiegom 194 zwierzęta.
W sumie wysterylizowano 52 suczki i 75 kotek oraz wykastrowano 25 psów i 42 koty.