Czyżby uciekła ?

 

W dniu 10.07.2014r Kaliskie Stowarzyszenie Pomocy Dla Zwierząt Help Animals zostało poinformowane drogą mailową , że mieszkaniec pow. ostrowskiego. posiada sukę w typie boksera którą utrzymuje w stanie rażącego zaniedbania. Zgłaszająca prosiła , żebyśmy odebrali psa bo jest on skrajnie wychudzony, widać mu kości. Żyje tylko dlatego , że dokarmiają ją sąsiedzi. Zgłaszająca prosiła o anonimowość ponieważ obawia właściciela psa.

W dniu 16.07.2014r patrol Straży Zwierząt Help Animals w składzie Ewa Wożniak , Anna Małecka , Michał Majchrzak udali się we wskazane miejsce . , żeby stwierdzić w jakich warunkach bytowych trzymany jest pies.
Właściciel odmówił wpuszczenia na posesję ani też nie zgodził się na pokazanie psa. Ponieważ zachowywał się agresywnie zwrócono się o asystę do Komisariatu Policji w Nowych Skalmierzycach.
. Po przyjeżdzie patrolu policji właściciel oświadczył , że nie pokaże psa , ponieważ nie wie gdzie on jest.
W rozmowach z sąsiadami ustalono , że pies był z reguły przywiązany na łańcuchu przy budzie a nawet jeżeli był spuszczony z łańcucha nigdzie się nie oddalał.
W związku z brakiem możliwości obejrzenia zwierzęcia w dniu tym odstąpiono od dalszych czynności.
W dniu 17.07.2014r Kaliskie Stowarzyszenie Pomocy Dla Zwierząt otrzymało zgłoszenie , że w miejscowości Żydów przy Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji na trawie leży pies bokser . Z zachowania psa można wywnioskować , że został porzucony przez właściciela.
Na miejsce udał się patrol Straży Zwierząt w składzie Anna Małecka i Bartłomiej Jarych.
Faktycznie we wskazanym miejscu znaleźli psa – sukę w typie boksera.
Psa przewieziono do lek. wet. Jacka Sośnickiego, który stwierdził, że pies jest wychudzony i zaniedbany ze śladami łańcucha na skórze szyi. Bokser jako pies krótkowłosy nie nadaje się do chowu łańcuchowego na podwórzu i w budzie. Wyciągnięte sutki świadczą o przebytych ciążach co przy niedostatecznym żywieniu mogło doprowadzić do skrajnego wychudzenia i częstego zalegania – stąd odleżyny. Pies posiada objawy długotrwałego zaniedbania w żywieniu i pielęgnacji oraz braku leczenia nowotworów sutka, zapalenia uszu i zniszczonych zębów co było przyczyną uciążliwego bólu i dyskomfortu.

Zdjęcie psa okazano osobie zgłaszającej oraz sąsiadom .. Osoby te jednoznacznie oświadczyły , że okazany na zdjęciach pies jest psem ich sąsiada i ma na imię Kasia.
Powyższe fakty jednoznacznie wskazują ,że właściciel. utrzymywał psa w
niewłaściwych warunkach bytowania w tym w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa.
Obawiając się okazać psa w takim stanie usiłował się go pozbyć porzucając go w miejscowości Żydów.
W naszej ocenie zachowanie to wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art. 35 ust.1a w zw. z art.6 ust. 1a ,2 pkt 10 i 11 ustawy o ochronie zwierząt.
Sprawę przekazaliśmy do Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wlkp.

Article mms img1567311882