Finał sprawy wyrzucenia psa przez okno - WYROK

W dniu 27.09.2011r w Sądzie Rejonowym w Kaliszu odbyła się rozprawa w sprawie głośnego już przypadku wyrzucenia psa przez okno w Kaliszu w dniu 11.06.2010r.

 

Oknoooojpg_article


Szczeniaczka wyrzucono z I wszego piętra

Przypominamy Państwu początek tej bulwersującej sprawy:

 

11 czerwca nasz Patrol Interwencyjny otrzymał zgłoszenie, iż na ul. Łódzkiej doszło do popełnienia przestępstwa.
Właściciel znęcał się nad swoim czworonogiem wyrzucając go dwukrotnie przez okno! “Pseudo właściciel” wyrzucił sunię z pierwszego piętra zupełnie nie zważając na to, iż przecież tak jak człowiek czuła ona ból i strach.

 

Sunia nie odniosła większych obrażeń fizycznych jednakże jej stan emocjonalny został poważnie zachwiany.
W dniu 25 stycznia 2011r Prokuratura Rejonowa w Kaliszu umorzyła dochodzenie w sprawie wyrzucenia psa przez okno przez jednego z mieszkańców naszego miasta.

 

Prokurator uznał, że działanie sprawcy nie wyczerpuje znamion przestępstwa znęcania się określonego w ustawie o ochronie zwierząt. W tym działaniu sprawcy można doszukiwać się jedynie zachowania określonego w ustawie jako porzucenie zwierzęcia.
Zgodnie z takim tokiem myślowym Prokuratora znęcanie miałoby miejsce wtedy gdyby sprawca przynajmniej kilka razy wyrzucił psa przez okno co byłoby trudne do uczynienia bo wątpliwe jest czy zwierze przeżyłoby kolejne upadki.

 

EPILOG :
Stowarzyszenie Help Animals korzystając z przysługujących mu uprawnień złożyło subsydiarny akt oskarżenia. Jednocześnie w sprawie wystąpilismy jako oskarżyciel posiłkowy. Pełnomocnikiem naszym była mec. Anna Chrobot z Wrocławia.
W rozprawie uczestniczył również prokurator.

 

Sąd nie miał wątpliwości co do interpretacji czynu oskarżonego jako działania wyczerpującego znamiona przestępstwa.
Wymierzył oskarżonemu karę 6 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem przepracowania na cele charytatywne po 40 godz. miesięcznie.