Koty i ludzie

Koty i ludzie

Wieczorem 27 lipca br. mieszkańcy ul. Babina 14 w Kaliszu postawili na równe nogi Straż Miejską w Kaliszu i Help Animals. Żądali jednego. Natychmiastowego usunięcia z ich posesji gromadki wolno żyjących kotów.
Ich zdaniem to właśnie koty są powodem plagi pcheł w pomieszczeniach piwnicznych, brudu i smrodu. Wszystko to jednak jest takim samym przesądem jak twierdzenie ,że koty zagryzają ludzi w śnie. Na brud , smród i pchły jest jedno lekarstwo. Szczotka , woda i detergenty a przede wszystkim chęć mieszkańców do utrzymania elementarnych zasad czystości nawet w piwnicach. Większość z tych kotków cierpi na różne choroby. Nabawiły się ich żyjąc w brudnym otoczeniu ludzi.
Zgodnie z prawem koty jako zwierzęta wolno żyjące powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu , znajduje to również wyraz w Uchwale Rady Miasta Kalisza.Nikomu tych zwierząt wyłapywać nie wolno.
Można dyskutować o lubieniu i nie lubieniu kotów ale ich sanitarna rola w mieście nie podlega dyskusji. Sama obecnośc i zapach kota w danym miejscu eliminuje gryzonie takie chociażby jak szczury. Może jednak mieszkańcy Babina 14 wolą żyć w towarzystwie szczurów.
Padały wczoraj grożby , że koty zostaną wytrute.Ostrzegamy osoby , którym taki pomysł przyszedł do głowy. Gdyby swój zamiar przerodziły w czyn popełniłyby przestępstwo określone w art. 6 ustawy o ochronie zwierząt. Na szczęście osoby te nie są anonimowe i my wiemy kto rzucał te grożby. Tak czy inaczej koty pozostawione w tych warunkach będą chorować i ginąć. Póżniej przyjdzie czas na ludzi. Tragiczne warunki sanitarne panujące w tym budynku stanowią zagrożenie epidemiologiczne dla ludzi. Wzywamy zarządcę budynku do natychmiastowego wykonania radykalnych porządków w tym obiekcie. Uważamy również , że ze względu na zagrożenie epidemiologiczne sprawę powinien zbadać Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Ten budynek to prawdziwa bomba ekologiczna.
Kotów nie będziemy wyłapywać , tego zabrania prawo , będziemy jednak celem ratowania im życia sukcesywnie wyprowadzać je z tego obiektu. Będą on trafiać do schroniska dla zwierząt gdzie poddane zostaną niezbędnym zabiegom weterynaryjnym a następnie wypuszczane będą na wolność w bardziej przyjaznym dla nich otoczeniu.
Mieszkańcom zaś Babina 14 radzimy już teraz zaznajomić się ze zwyczajami tak miłych zwierzątek jak szczury i życzymy im miłego sąsiedztwa.

 

Szopena_8_1_article