Rachunek za bezduszność...

Czy lekarz weterynarii miał prawo odmówić pomocy rannemu psu? Taka sytuacja miała miejsce w gminie Mycielin (w powiecie kaliskim). W centrum Kościelca leżał konający w męczarniach pies. Jeden z mieszkańców zadzwonił do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, które poradziło powiadomić najbliższego lekarza weterynarii. Ale lekarka odmówiła przyjazdu, bo – jak wyjaśniła – jeśli zwierzę nie ma właściciela, to nikt jej za usługę nie zapłaci. Trzy godziny później na miejsce przyjechało Stowarzyszenie Help Animals, które zabrało psa. Niestety blisko dwugodzinna reanimacja skończyła się zgonem zwierzaka.

 

“I tu kolejny paradoks” – powiedział Sylwester Piechowiak, szef Stowarzyszenia Help Animals: “Ponieważ gminy mają ustawowy obowiązek opieki nad bezdomnymi zwierzętami – zwróciliśmy się o pokrycie naszych kosztów, czyli kosztów lekarskich plus dojazdu. Wójt odmawia nam, a za powód odmowy podaje – że wcześniej w tej sprawie nie powiadomiono urzędu gminy. Nie wyobrażam sobie , aby w godzinach popołudniowych, kiedy kona pies, ktoś, nie wiadomo kto, gdzie i w jaki sposób ma powiadamiać gminę. Nasuwa mi się tutaj tylko jedna konkluzja: dziś nie udzielono pomocy psu, bo wcześniej nie było takich uzgodnień z gminą, a jutro może się zdarzyć w tej gminie nie udzieli się pomocy też człowiekowi, bo okaże się, że nie jest mieszkańcem tej gminy lub nie ma ubezpieczenia zdrowotnego.”

 

Zdarzenie miało miejsce 30 września, a wymiana pism między Help Animal a gminą trwa do dziś. Wójt Mycielina Jerzy Matuszewski odpowiedział, że nie może godzić się na zapłatę bez wcześniejszego uzgodnienia tego z gminą. “I to wcale nie oznacza, że jesteśmy obojętni na krzywdę zwierząt” – dodaje wójt. Jeśli chodzi o miejscową lekarkę – Stowarzyszenie “Help Animals” złożyło do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Poznaniu wniosek o odebranie jej prawa wykonywania zawodu.

 

marciniak@rc.fm

 

Konajacy_pies_article

 

Wykorzystany materiał pochodzi ze strony www.rc.fm

 

http://www.rc.fm/polityczne/rachunek-za-bezdusznosc.html

 

 

Konajacy_pies1_thumbnail2
Konajacy_pies5_thumbnail2
Konajacy_pies3_thumbnail2
Konajacy_pies4_thumbnail2