SZCZEPIENIA - o tym trzeba pamiętać!!!

 

Każdy pies, który ma trafić pod nasz dach, powinien być przez nas poddany szczepieniom na kilka podstawowych chorób. Większość szczepionek niszczy otrzymane z mlekiem matki przeciwciała, dlatego pierwsze szczepienia u szczeniąt powinny się odbywać około 6-7 tygodnia ich życia.

Psy można zaszczepić na:

wściekliznę,

– nosówkę,

– parwowirozę,

– koronowirozę,

– leptospirozę,

– wirusowe zapalenie wątroby,

– kaszel kenelowy.

Szczepione zwierzę musi być zdrowe (nie dotyczy to jednak chorób przewlekłych, jak np. cukrzyca czy niewydolność nerek/wątroby) i wcześniej odrobaczone (minimum 10 dni przed szczepieniem) – przy zarobaczeniu szczepionka może okazać się nieskuteczna. Nie należy szczepić psów chorych, suk w okresie ciąży oraz szczeniąt poniżej 6 tygodnia życia.

W przypadku reakcji alergicznej na szczepionkę, należy ją zmienić. Jeśli reakcja alergiczna wystąpi ponownie po jej zmianie, należy zrezygnować ze szczepienia.

 

Stefcia_amaaaaaaa_article

 

Stefcia

 

Wścieklizna

– choroba, która zawsze kończy się dla czworonoga śmiercią, a jednocześnie jest bardzo groźna dla ludzi. Pozostałe szczepienia są dobrowolne, jednak warto zabezpieczyć przed nimi naszego pupila.

 

Nosówka

– jest bardzo groźna dla młodych i starych psów. Atakuje układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy. Występują przy niej poważne powikłania i bardzo często kończy się ona śmiercią.

 

Parwowiroza i koronowiroza

– obie są chorobami wirusowymi. Bardzo często zdarzają się przypadki, że oba wirusy atakują jednocześnie. Ich objawy to brak łaknienia, ogólne osłabienie i krwawa biegunka.

U psów dorosłych natychmiastowe podanie leku jest dużą szansą na wyleczenie go, jednak terapia jest długa. U szczeniąt występuje bardzo duża śmiertelność spowodowana tymi chorobami

 

Leptospiroza

– wywołują ją bakterie z rodziny leptospira. Atakuje najczęściej nerki i wątrobę. Pomimo

skuteczności leczenia, trwale uszkadza zaatakowane narządy. Może się także przenieść na człowieka, zwłaszcza przez kontakt z psim moczem. Szczepionka nie chroni jednak psa

przed wszystkimi rodzajami choroby, jedynie przed tymi najpopularniejszymi.

 

Wirusowe zapalenie wątroby

– bardzo ciężka do wyleczenia choroba, jednak coraz rzadziej spotykana. Może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, czego powikłaniem jest niebieskie oko u psa. Jeśli przebieg choroby jest nadostry, może doprowadzić do śmierci psa w ciągu jednej doby.

 

Kaszel kenelowy

– jest chorobą wirusową, która atakuje układ oddechowy. Można ją wyleczyć, lecz może spowodować trwałe uszkodzenie płuc.

Pies to nasz przyjaciel, współlokator i podopieczny. Dbamy o jego dobre samopoczucie oraz piękny wygląd. Cieszymy się, gdy jest zdrowy, dopisuje mu apetyt i jest chętny do zabawy. Nie zawsze jednak wiemy, co zrobić w przypadku jego złego samopoczucia lub nagłego wypadku

oraz jak mu pomóc, aby szybko wyzdrowiał.

 

Pamiętaj!

Gdy zauważysz, że Twój pupil jest osowiały, nie chce jeść, stracił apetyt – natychmiast

zgłoś się z nim do lekarza weterynarii. Takie objawy mogą być oznaką wielu poważnych

problemów.

autor: Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Oławie

 

Maluch znaleziony na wysypisku śmieci - Opatówek/ k Kalisza

 

05-02-2011_236_article