W TAKICH WARUNKACH ŻYJA PSY W PRZESPOLEWIE

Oto relacja lekarza weterynarii, który oglądał zwierzęta :

Po zajechaniu na miejsce okazało się, że zwierzęta żyją w bardzo złych warunkach.W gospodarstwie znajduje się 8 psów.
Pies – Suka,mieszaniec, ruda przywiązana była na podwórku do lodówki, która miała zastąpić jej budę. Była ona ustawiona na pełnym słońcu i zwierzę nawet po wejściu do środka nie miało cienia. Również wokół lodówki nie było niczego co mogłoby dawać psu cień. Co więcej suka, przywiązana była na krótkim łańcuchu, a założona obroża była
zbyt ciasna.


Oprócz złych warunków utrzymania, również stan zdrowia zwierząt jest bardzo zły.
Wszystkie zwierzęta są chude bądż bardzo chude. Jedzenia dostają zbyt mało . 2 kg kaszy gotowanej co drugi dzień dla 8 psów tej wielkości to ilość głodowa. Kasza nie powinna być podawana psom. Poza tym widać, że psy dostają w karmie zbyt mało białka , witamin i mikroelementów oraz mają blade błony śluzowe, co wskazuje na
możliwość występowania u nich anemii. Widoczne rany i uszkodzenia skóry, żle się goją. Sierść jest w bardzo złej kondycji, u większości rzadka, co spowodowane jest niewłaściwym jedzeniem, warunkami bytowymi, oraz obecnością pcheł – widoczne liczne odchody pasożytów na ciele zwierząt. Co więcej, właścicielka zgłasza, że
zwierzęta pomimo odpchlenia przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Help
Animals, nadal bardzo się drapią. Wskazuje to na konieczności przeprowadzenia kąpieli i wdrożenia dodatkowego leczenia.


Żadne ze zwierząt nie było nigdy odrobaczane ani szczepione przez właścicieli.
Brak jest również szczepień przeciw wściekliżnie.
Po przeprowadzeniu badania parazytologicznego kału psów, stwierdzono obecność członów tasiemca – Diphyllidum caninum oraz jaj Toxocara canis, Trichuris trichiura.
Silna inwazja pasozytami może doprowadzić do śmierci psów, dlatego tez konieczna jest długotrwała terapia lekami odrobaczającymi.
Przy badaniu klinicznym suki, rudej, przywiązanej do lodówki, stwierdziłam bardzo duży niedobór masy. Pies wazy około 20 kg, natomiast tego pokroju zwierzę powinno ważyć około 35-40 kg. Co więcej, suka ma zapalenie skóry okolicy podbrzusza, a to
powoduje silny świąd. Suka powinna zostać natychmiastowo odebrana właścicielom.
Przy badaniu suki, czarnej podpalanej stwierdzono, że pies jest W zaawansowanej ciąży. Mimo to widać, że zwierzę jest wychudzone. Niestety nie ma mozliwości przeprowadzenia badania USG – właściciele nie mają energii elektrycznej, a nie zgadzają się na zabranie psa do badania do gabinetu. Z tego powodu nie wiadomo,czy płody są zdrowe, czy prawidłowo się rozwijają. Biorąc pod uwagę ogólny stan suki, ciąża stanowi zagrożenie dla jej życia oraz dla życia płodów. Pies powinien znależć się pod opieką lekarza Weterynarii.
Przy badaniu klinicznym psa, w wieku około 4 miesiące, stwierdziłam, iż nie rozwija się on prawidłowo w stosunku do swojego wieku. Co więcej, widać przeczosy i uszkodzenia skóry. Występuje silna nadwrażliwość na dotyk, co sugeruje iż zwierzę e mieć w przyszłości problemy skórne przy kontakcie z pchłami. Zatem powinno być regularnie zabezpieczane przed ektopasozytami.


Przy badaniu suki, rasy mieszaniec, czarnej podpalanej, ok. 7 lat stwierdziłam bardzo duże niedożywienie zwierzęcia. Powinna ona ważyć około 25 kg, natomiast obecnie waży około 14 kg. Poza tym na biodrze widoczny jest guz, która wymaga dalszej diagnostyki i interwencji chirurgicznej. W warunkach w których przebywa pies oraz przy takim niedożywieniu nie jest możliwe prawidłowe wygojenie rany.


Niedożywienie oraz słaba kondycja psów jak i sposób dotychczasowego utrzymywania świadczą o niewyobrażalnym zaniedbaniu przez właścicieli.
Wystąpiliśmy do Wójta Gminu Ceków Kolonia o wydanie decyzji o odebraniu psów.
Sprawę przekazujemy Policji.

 

Img_3292_article

Loader_157x157
Loader_157x157
Loader_157x157
Loader_157x157
Loader_157x157
Loader_157x157
Loader_157x157
Loader_157x157
Loader_157x157
Loader_157x157