WROŚNIĘTA KOLCZATKA

 

W dniu 3.12.2014r Patrol Straży Zwierząt Help Animals powiadomiony przez sąsiadów dokonał kontroli warunków bytowych psa , którego właścicielką jest Bożena B. zam. w Myje.

Jak ustalono od prawie roku pies cały czas był przywiązany do płotu nie mając żadnego schronienia od wpływu warunków atmosferycznych.
W dniu kontroli pies nie miał wody ani pokarmu a przywiązany był łańcuchem przy prowizorycznym zadaszeniu , które kończyło się nie zabezpieczonym otworem do piwnicy usytuowanej przynajmniej metr poniżej poziomu gruntu. Groziło to wpadnięciem psa do otworu i uduszeniem się. Bardzo wychudzony.
Pies na szyi oprócz obroży miał założoną kolczatkę, która wrosła mu się w szyję. Nie sposób było ją usunąć.
Ponieważ dalsze pozostawienie zwierzęcia w tym stanie bezpośredni zagrażało jego życiu i zdrowiu psa na zasadzie art. 7 ust.3 ustawy o ochronie zwierząt odebrano właścicielce i przewieziono do Schroniska w Niedźwiedziu.
W dniu 4.12.2014r przewieżliśmy psa do lek. wet. Sławomira Frankowskiego , który wykonał zabieg chirurgicznego usunięcia wrośniętej kolczatki.
Pies na szyi miał liczne rany i zrosty co świadczy o tym , że wrastającą w tkankę kolczatkę miał przynajmniej od kilku miesięcy.
Utrzymywanie psa w takim stanie i w takich warunkach w ocenie naszej wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art.35 ust.2 w zw. z art. 6 ust. 2 pkt10 ustawy o ochronie zwierząt. Jest to znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzęciem.
W powyższej sprawie złożymy do Prokuratury Rejonowej w Ostrzeszowie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Article 18